Bu Zam oranı Kiracıları da Ev Sahiplerini de Yakar!

Kiracılar da ev sahipleri de yandı: Aidatlara en az yüzde 47 zam geliyor!

Barınma sorununun bir diğer boyutu: Fahiş aidatlar

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün daha da büyüyor. Fahiş kiraların yanı sıra hem kiracıların hem de ev sahiplerinin ortak sorunu ise fahiş aidatlar.

Ocak ayı itibariyle aidatlara yüzde 47 zam geliyor

Yılbaşı ile birlikte hemen hemen bütün sitelerin aidatlarında artış bekleniyor. Tv100 muhabiri Muratcan Altuntoprak hem ev sahiplerine hem de kiracılara kötü haberi verdi. 2024 yılı öncesinde milyonlarca kişiyi ilgilendiren zam merak konusu olmuştu.

Habere göre yeni asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte aidatlara gelecek zam da belli olacak. Ödenen her 100 liralık aidatın 72 lirası işçiliğe gidiyor, 8 lirası ise enerji giderlerine. Buna göre asgari ücrette yapılacak artış aidatlara da yansıyacak.

Uzmanlara göre aidatlar yüzde 47 artacak

Uzmanlara göre ocak ayında hem enerjiye hem de asgari ücrete yapılacak zamla birlikte aidatların minimum yüzde 47 artması bekleniyor. Bu oran, 100 liralık aidatın 147 liraya çıkması anlamına geliyor.

Apartman ve site genel kurullarına mutlaka katılın

Uzmanlar konutta aidatların belirleneceği apartman veya site genel kurullarına kiracıların ve ev sahiplerinin mutlaka katılması gerektiğini söylüyor. Bu sayede aidatların makul bir seviyede tutulması için mücadele edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x