OpenAI, Elon Musk’ın iddialarına yanıt verdi: Bu noktaya gelmemiz üzücü!

Elon Musk, kurulmasına yardımcı olduğu şirkete, insanlığa yardım etmek olan asıl misyonunu terk ettiği iddiasıyla dava açıyor.

Bunun yerine iş ortağı ve büyük yatırımcı Microsoft için kâr elde etmeye odaklandığını söylüyor.

“KAR AMACI GÜDEN BİR ŞİRKETE DÖNÜŞTÜ”

Ancak OpenAI, Bay Musk’ın daha önce kâr amacı güden bir yapı fikrini desteklediğini ve hatta otomobil firması Tesla ile birleşmeyi önerdiğini söylüyor.

OpenAI, web sitesindeki bir blog yazısında, Bay Musk’ın bir noktada şirketin “mutlak kontrolünü” istediğini ve sonunda 2018’de şirketten ayrıldığını da iddia ediyor.

Musk’ın yakın zamanda açtığı davadaki iddiaların reddedilmesi için harekete geçme niyetinde olduğunu söylüyor.

OPENAI ELON MUSK’IN MAİLLERİNİ YAYINLADI

OpenAI ayrıca Musk’ın bazı iddialarını çürütmek için kurucu ortaklarına gönderdiği e-postaları da yayınladı.

Musk’ın 29 Şubat Perşembe günü San Francisco’daki bir mahkemede açtığı davada, OpenAI’nin 2015 yılında şirketin kuruluşuna yardımcı olurken kabul ettiği ilkeleri ihlal ettiği iddia edildi.

AYRICA MİCROSOFT’U DA HEDEF ALDI

Microsoft, 2019’da kar amacı gütmeyen bir kol kurduğundan beri yapay zeka firmasına milyarlarca dolar yatırım yaptı ve bu da para toplamasına olanak sağladı.

Avukatları mahkeme dosyalarında firmanın o zamandan beri “dünyanın en büyük teknoloji şirketinin kapalı kaynaklı fiili bir yan kuruluşu” haline geldiğini savundu.

“DERİNDEN HAYRANLIK DUYDUĞUMUZ BİRİYLE İŞLERİN BU NOKTAYA GELMESİ ÜZÜCÜ”

OpenAI blogunda yaptığı açıklamada, “Derinden hayranlık duyduğumuz biriyle – bize daha yükseği hedeflememiz için ilham veren, sonra başarısız olacağımızı söyleyen, bir rakip başlatan ve sonra onsuz OpenAI’nin misyonuna doğru anlamlı bir ilerleme kaydetmeye başladığımızda bizi dava eden biriyle – bu noktaya geldiği için üzgünüz” dedi.

Baş yönetici Sam Altman, Greg Brockman ve eski baş bilim adamı Ilya Sutskever de dahil olmak üzere diğer kurucu ortaklar ve yöneticiler tarafından yazılmıştır.

Bay Musk’ın açtığı dava, firmanın yanı sıra hem Bay Altman’ı hem de Brockman’ı hedef almıştı.

Blog, davada ileri sürülen bir dizi iddiayı çürütmek için ayrıntılara giriyor.

ELON MUSK’IN TAM YETKİYE SAHİP OLMAK İSTEDİĞİ BELİRTİLDİ

Haberde, 2018’in başlarında Bay Musk’ın OpenAI’nin elektrikli otomobil şirketi Tesla ile birleşerek onu “nakit ineği” olarak kullanması gerektiğini söyleyen bir e-posta gönderdiği belirtiliyor.

Blog yazısında, “Misyonu ilerletmek için kâr amacı güden bir yapıyı tartışırken, Elon Tesla ile birleşmemizi ya da tam kontrol sahibi olmamızı istedi” deniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x