Otomobilde Çinli marka sayısı artıyor

Kısa sürede Türkiye pazarına hızlıca adapte olan Çinli markaların sayıları ve etkinliği her geçen gün artmaya devam ediyor. 841 bin adede ulaşan sıfır otomobil pazarı karşısında 7 markanın toplam satışı da 51 bin adedi geçti.

Karar gazetesinden Ali Yıldırım’ın haberine göre; Geçen yıl sadece birkaç Çinli marka pazarda boy gösterirken bugün sayıları neredeyse bir elin parmaklarına ulaştı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’ne (ODMD) kayıtlı Çinli marka sayısı 7 olurken, model sayısı ise neredeyse 15’i buldu.

İç pazara birçok Uzak Doğulunun ilk çeyrek sonrasında dahil olmasına rağmen 841 bine yakın toplam otomobil satışı karşısında bu 7 Çinli marka toplam pazarda yüzde 6 pay aldı ve 51 bin adetten fazla otomobil satışı gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreği sonrasında pazara adım atan markaların grafikleri de iyi bir seviyeye ulaştı. Özellikle bulunurluk sorunu ve artan fiyat baskısı döneminde pazara dahil olan Çinliler, seviyeyi bir tık ileri taşıdı.

Yılın ilk 11 aylık dönemi hesaplamasında Chery bu dönemde güzel bir atak yaparak 11 ayın baz alındığı veride 35 bin 331 adetlik satış rakamına imza attı. Onu hemen 11 bin 874 adetle MG takip etti.

İlk üçe giren markalar arasında Skywell de 2 bin 541 adetle dikkat çekti. Bu 3 markayı bin adetlerin altında satış rakamıyla BYD, Leapmotor, Seres, Maxus ve Hongqi takip etti. 11 aylık toplam satış adetleri 51 bini aştı. Otomobil pazarından yüzde 6 pay aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x